Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labrador retriever

Standard FCI č.122c

Obrazek

Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled: Silná konstituce, pevně svázaný, velmi aktivní, se širokou lebkou, široký a hluboký hrudník, silná a dobře utvářená bedra a záď.

Charakteristika: Dobrá povaha, velmi agilní /což vylučuje nadměrnou tělesnou hmotnost či mohutnost/. Vynikající nos, ušlechtilá morda, milovník vody, adaptabilní, oddaný společník.

Povaha: Inteligentní, čilý, bystrý, poslušný, oddaný. Má laskavou povahu, bez agresivity nebo nevhodné bázlivosti.

Hlava a lebka: Hlava je široká s dobře utvářeným stopem, suchá bez masitých lící. Čelisti jsou středně dlouhé, silné a neseseknuté. Nos je široký, nosní otvory dobře vyvinuté.

Uši: Nejsou příliš velké ani těžké, visí dolů podle hlavy a jsou nasazeny spíše dozadu.

Oči: Středně veliké, vyjadřující inteligenci a dobrou náladu, barvy hnědé nebo lískových oříšků.

Morda: Čelisti a zuby silné, skus perfektně a pravidelně nůžkový, tj. horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně s čelistí.

Krk: Suchý a silný.

Přední končetiny: Ramena jsou dlouhá a šikmá. Končetiny mají kosterní podklad, jsou kolmo postaveny od lokte k zemi, ať při pohledu zepředu nebo z boku.

Trup: Hrudník široký a hluboký s dobře klenutými a pružnými žebry - tohoto efektu nesmí být dosaženo nadváhou. Hřbet je rovný. Bedra jsou široká, krátká a silná.

Zadní končetiny: Záď dobře vyvinutá, osvalená, není zúžená, s dobře vyvinutým a pohyblivým kyčelním kloubem. Zadní končetiny jsou při pohledu ze zadu rovné. Kravský postoj je zásadně nežádoucí.

Tlapy: Kulaté a silné, prsty sevřené, dobře klenuté, polštářky jsou tlusté a silné.

Prut: Výrazně charakteristický pro toto plemeno. Má být silný u kořene, zužující se ke konci, středně dlouhý, bez podsady, obrostlý hustou, krátkou, silnou a přilehlou srstí, působící dojmem popisu vydřího ocasu. Má být nesen vesele, ale nemá být otočen na hřbet.

Pohyb: Volný a plynulý, přímý a normální při pohledu zepředu i zezadu.

Osrstění: Výrazně charakteristické pro toto plemeno. Srst je krátká, hustá, podsada není zkadeřená, při dotyku ruky se jeví jako přiměřeně tvrdá.

Zbarvení: Jednotně černá, žlutá nebo čokoládově hnědá barva. Žlutá se vyskytuje v odstínech od světle smetanové po liščí červeň. Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na předhrudí.

Velikost: Ideální výška v kohoutku psi 56 - 57 cm, feny 54 - 56 cm.

Vady: Jakékoliv odchylky od výše jmenovaných bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka: Psi musejí mít dvě zřetelně normální varlata zcela sestouplá do šourku.

.

- Červeně označený text je nově doplněn ve standartu labrador retrievera britským Kennel Clubem /2009/.