Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady do začátku:

 

Obrazek

Příprava na štěňátko

 

 Než si přivezeme štěně domů musíme se na to připravit.

Předem si rozmyslíme,kde bude mít svoje místo.Měl by to být nějaký klidný kout,kde bude moci nerušeně odpočívat.Takové jeho výsostné území.Musíme si uvědomit,že je to ještě psí miminko,které většinu dne prospí,proto nedovolme,aby zde bylo kýmkoliv rušeno.Kromě pelíšku by tu neměla chybět ani miska s čerstvou vodou.Potom ještě zbývá dokoupit misku na jídlo,vodítko, obojek,kartáč na vyčesávání a nějakou hračku,aby se mělo čím zabavit.

 Dopředu se také s chovatelem domluvíme,na jaký typ stravy je štěňátko zvyklé,abychom si ho mohli s předstihem zajistit.

 V místech kde se bude volně pohybovat,odstraníme veškeré nebezpečné věci.Zamezíme přístup k elektrickým kabelům a pozor také na pokojové rostliny,které bývají často jedovaté.Rovněž dáme z dosahu vše,oč nechceme přijít.V tomto ohledu jsou malá štěňata velice vynalézavá.

 Je dobré,aby alespoň pár dní po příchodu do nového domova nemuselo být v cizím prostředí samo.I tak už je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců.Dejme mu čas,aby si zvyklo a postupně se sžilo s chodem nové domácnosti a jejími obyvateli. 

 

Strava:

 Některý chovatel krmí pouze granulemi, jiný syrovým masem, zeleninou a ovocem (BARF). Každému vyhovuje něco jiného a názory se různí.

 

 Granule kupujeme zásadně ve specializovaných obchodech.V žádném případě nepořizujeme levná balení pochybného složení v hypermarketech. Když už krmíme granulemi, vždy kupujeme krmení podle věku psa,zátěže atd.Vše potřebné včetně krmné dávky je uvedeno na obalu.

 

Obrazek

V letní a podzimní sezóně si naši broučci rádi dojdou načesat dostupné ovoce.Ať už se jedná o jablka,hrušky,švestky,jahody,třešně, rajčata nebo ořechy,vše jim chutná náramně.Takže se nedivte,když Vám takový otesánek vyplení zahrádku.

 Může se ale stát,že některý pejsek tu či onu stravu nesnese.Potom se držíme toho,co mu vyhovuje lépe.Rovněž pokud chceme změnit třeba typ granulí,měníme ho postupně,přimícháním nových granulek,aby si na ně pejsek pomalu přivykal.Při náhlé změně může přechodně trpět průjmem.

 Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl alespoň 1 – 2 hodiny následovat odpočinek,aby vše stačil strávit.Misku s jídlem ponecháme maximálně 20 minut.Co nedojí,odneseme.Další krmení proběhne v obvyklou dobu.Štěňátka nejprve krmíme 3 - 4x denně,u dospělých psů si denní dávku rozdělíme na dvě /nejlépe ráno a večer/.

 Strava by měla být pokojové teploty,nikoliv horká nebo ledová.

 Pokud krmíme suchou stravou, štěňátkům zpočátku granulky namáčíme.

Jak je důležitá socializace

 Aby nám z pejska vyrostl bezproblémový společník,jsou velice důležité již první dny a týdny jeho života,kdy dochází k fázi vtiskávání si základních návyků.Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme mámu i celou psí smečku a je odkázáno pouze na nás,takže vše,co se od nás naučí a pochytí si nese s sebou do života /ať už se jedná o to dobré nebo špatné/.Vyvarujte se zbytečných a nepřiměřených trestů,nejsou potřeba a mohly by vážným způsobem narušit teprve vznikající vzájemné vztahy!Po dobrém a s pomocí pamlsků dokážete s labradorem přímo zázraky.Vlídné zacházení je základem!!!

Obrazek Je nezbytné,aby v ranném věku poznalo štěňátko nejrůznější situace,které mohou nastat.Mělo by se setkávat s cizími lidmi,psy /pouze takovými,o kterých víme,že jsou zdraví/ a ostatními zvířaty a naučilo se mezi nimi chovat.Seznámíme ho s provozem ve městě i pohybem v přírodě,jízdou autem,autobusem,výtahem apod.Při všech těchto aktivitách se snažíme,aby měl pejsek co nejpříjemnější zážitky.Všechny tyto vjemy si ukládá do paměti a využívá je i v budoucnosti.Proto se můžeme u špatně socializovaných psů a psů,kteří vyrůstali v izolaci někde na dvorku bez kontaktu s okolním světem,setkávat s jedinci,kteří jsou k ostatním zvířatům /v horším případě i lidem/ agresivní nebo bázliví.Neumějí se prostě v takových jim neznámých situacích chovat a jednají nepředvídatelně.

 Je tedy v našem zájmu dopřát jim co nejvíce zážitků,abychom je připravili do života.

V textu jsou vloženy fotky našich štěňátek - vrh A -Cambrella a společné fotky s našimi ostatními fenami.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář