Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Něco o plemeni:

          Labrador retriever je přátelské, inteligentní, dobře cvičitelné plemeno, které udělá vše pro to, aby se svému páníkovi zavděčilo. Má vrozenou vlohu pro aport a miluje vodu. Je velice přizpůsobivý. Díky svým vlastnostem a schopnostem je v současnosti jedním z nejoblíbenějších plemen po celém světě.

Je chován nejen jako rodinný mazlíček (miluje děti), ale je cvičen i jako lovecký, asistenční, slepecký, canisterapeutický pes, záchranář, vyhledávač drog a výbušnin.

Ať už je jeho využití jakékoliv, nejdůležitější pro něj je kontakt s člověkem. Rozhodně to není pes určený k hlídaní (i nezvané hosty s radostí přivítá) a v žádném případě není vhodný /ale to žádný pes/ k uvázání k boudě! I velká zahrada, kde je však celý den sám, je k ničemu. Naopak i v panelákovém bytě, pokud bude pravidelně venčen a zaměstnáván, bude po boku svých páníků tím nejšťastnějším psem. Radost a nadšení s jakým plní zadané úkoly, je i Vaší odměnou.

 

Jak je to s průkazem původu (PP)

          Velice často se setkávám s argumenty:

-Proč si pořizovat drahé štěně s PP, když stejně na výstavy chodit nebudu?

-Štěně bylo bez PP, protože bylo nadpočetné (neexistují nadpočetná štěňata, všechna dostanou PP).

-Štěňátka nemají PP, protože majitele papírových rodičů nebaví chodit po výstavách, tudíž je neuchovnili.

 

          To všechno jsou výmluvy lidí, kteří mají jediný zájem – s co nejmenšími náklady, co nejvíce vydělat.Pokud si někdo pořídí papírovou fenu nebo psa a splňovali by požadavky k uchovnění,nevidím jediný důvod proč je neuchovnit a produkovat štěňata bez PP.Jediný důvod je ten,že dotyčný podvádí a rodiče nemohli být uchovněni pro nějakou vadu. Vědomě tedy množí psy s vadami,ať už exteriérovými,zdravotními nebo povahovými,což zákonitě dědí i jejich potomci. Takže zdánlivě “levná“ koupě štěněte bez PP se může budoucímu majiteli pěkně prodražit. Obrazek

 


Proč tedy pejska s PP?

        Aby mohl být retriever uchovněn, musí absolvovat zdravotní vyšetření, musí projít zkouškou povahy a ověření vlohových vlastností a musí také splňovat exteriérové požadavky. Pokud v některém z těchto bodů neuspěje, není uchovněn!!!

U pejska s PP je rovněž možné dohledat několik generací předků, včetně jejich zdraví a dosažených výstavních i pracovních výsledků.Takže máte alespoň přibližnou představu,co můžete od takového štěňátka očekávat.

V neposlední řadě Vám slušný chovatel poskytne záruku v podobě kupní smlouvy a nadále je Vám k dispozici třeba s radami a pomocí při výchově,výcviku a.t.d.

A nelze pominout ani spoustu nových,skvělých,stejně "postižených"lidiček,se kterými se na různých pejskařských akcích seznámíte.

Pes bez PP nemusí splňovat vůbec nic!Rovněž nemáte ponětí,co se z něho vyklube.Takže pokud chcete mít nějakou jistotu,psa bez PP radši nekupujte!

         Pár odstrašujících příkladů z vlastní zkušenosti:

Zrovna nedávno jsem se sešla v čekárně veterinární ordinace s lidmi, kteří tam přivedli žlutého voříška a neustále pokukovali po mých fenách. Po chvíli si pán dodal odvahu a přišel za mnou. Jaké bylo mé překvapení, když mi sdělil, že svého voříška kupovali jako labradora, a to na benzínové pumpě, kam jim ho majitel přivezl. Prý to měl “při cestě!“ Samozřejmě shrábl peníze a více už ho neviděli ani o něm neslyšeli.

        Toto je ještě lepší případ, kdy byl alespoň pejsek zdravý. Ale znám i štěňátka, která odmala kulhala, nebo “labradory“, kteří chodili s náhubky a vrhali se na vše živé, včetně lidí.

        Opravdoví chovatelé, kterým záleží na plemeni a na kvalitě jejich odchovů většinou absolvují více než je minimum pro uchovnění. A to ať už se jedná o nepovinná zdravotní vyšetření, absolvování vyšších typů zkoušek nebo více výstav. Všechny tyto aktivity jsou i finančně velice náročné, proto se samozřejmě cena takovýchto štěňat nemůže rovnat ceně štěňat bez PP, kde jsou náklady minimální.Rovněž mezi chovateli papírových psů jsou ceny rozdílné,ale to většinou závisí na kvalitě rodičovského páru a jejich předků.

.

Ilustrační fota: shora Kathleen Draco Minor - "Kačka"  a  naše feny a štěňata + Ash a Nessie /maj.Horníčkovi/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář