Jdi na obsah Jdi na menu
 


EIC - Exercise induced collapse 

.

  Čas od času slýchávám o náhlých úmrtích i velice mladých psů, která jsou většinou přisuzována srdečním kolapsům a mnohdy si skutečnou příčinou nejsou jisti ani veterináři. Je to pár dní, co jsem se doslechla o nemoci zvané EIC, o které jsem dosud, jako ostatně většina lidí, neměla ani tušení.

  Genetická mutace způsobující EIC byla diagnostikována teprve nedávno ve veterinárních laboratořích University of Minnesota, kde se vědci zabývali právě těmito náhlými kolapsy a úmrtími jinak klinicky zdravých psů. Výzkum byl ukončen v roce 2007.

  Nejdůležitější poznatky a informace týkající se tohoto onemocnění se můžete dočíst ZDE, díky Hele Kotasové (CHS Calenzana), která si dala tu práci a to nejpodstatnější přeložila.

  Možnost jak zjistit toto onemocnění a jeho přenašeče je pomocí genetických testů, které můžeme provádět už u malých štěňátek. Jediné laboratoře v Evropě, které mají licenci na toto vyšetření jsou laboratoře LABOKLIN v Německu.

  Vzhledem k tomu, že se lze na základě genetických vyšetření a spojováním vhodných jedinců tomuto onemocnění vyhnout, doufám, že se najde dostatek chovatelů, kteří tyto testy se svými pejsky podstoupí a v budoucnu bude zase o jednu starost méně.