Jdi na obsah Jdi na menu
 


CNM / HMLR

CNM /Centronukleární myopatie/ nebo také HMLR /Dědičná myopatie labradorských retrieverů/ označuje jednu a tutéž nemoc.

 

   Toto onemocnění bylo poprvé popsáno před 25-ti lety v USA. Od té doby bylo pod různými názvy zaznamenáno kromě Ameriky i v Evropě a Austrálii.

   Jedná se o defekt ve vývoji svalových vláken. První příznaky se objevují zhruba kolem jednoho měsíce věku štěněte. Postižený jedinec nejprve přibírá na váze pomaleji než jeho sourozenci. Mezi 3. a 5. měsícem pak dochází k rozvoji svalové atrofie (úbytku svalové hmoty). Přichází celková svalová slabost, strnulé držení těla, postižené zvíře má velké problémy s pohybem, pokud je vůbec schopno se udržet na nohou. Svalová atrofie postihuje veškeré svalstvo včetně polykacího, následkem čehož může docházet i k vdechování potravy a tudíš opakovaným plicním zánětům. Takový jedinec mimo jiné i velice špatně snáší zimu (jak známo tělo se chladu brání třesem svalů, čímž ho zahřívá) a může u něho dojít až ke kolapsu. Vzhledem k výše popsaným příznakům a vzhledem k tomu, že na toto onemocnění neexistuje žádná léčba, bývají taková zvířata záhy utracena.

   I této nemoci však již lze v dnešní době předcházet díky genetickému vyšetření a následnému spojování zdravých jedinců. K provedení testu stačí trocha krve nebo pouhý stěr buněk z vnitřní strany tváře. Nejbližší laboratoř, která tyto testy oficiálně provádí je LABOKLIN v Německu.

   Aby zvíře onemocnělo, musí nést dva defektní geny - jeden po otci a druhý po matce. To znamená, že jsou oba jeho rodiče přenašeči defektu.

 

   Výsledky vyšetření mohou vypadat následovně:

zdravý (clear) - Není nositelem vlohy pro CNM, sám nemůže dát postiženého potomka. S partnerem, který je přenašečem tohoto genu bude 50% potomků zdravých a 50% přenašečů.

 

přenašeč (carrier) - Je nositelem vlohy pro CNM. S partnerem, který je rovněž přenašeč může dát postižené potomstvo!

 

postižený (affected) - Nese dva mutované geny způsobující CNM a je těžce postižený!

 

   Jak vypadá takové postižené štěňátko, se můžete podívat na stránkách CHS Riverdance Bohemia - ZDE. Je tam i videoukázka  pejska trpícího nemocí zvanou EIC, o které jsem psala v předchozím článku. Rozhodně to není pěkný pohled a měli bychom udělat vše pro to, abychom se takovým onemocněním vyhnuli.

   Chci tímto poděkovat Petře Otevřelové za svolení použít její článek o CNM jako podklad pro mou zjednodušenou verzi.