Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik a jeho metody
S příchodem pejska do rodiny dříve či později vyvstane otázka jeho výcviku. Ani u nás to nebylo jiné. Obrazek
V polovině devadesátých let, kdy jsem si pořídila první fenku labradora, u nás žádná specializovaná cvičiště určená labradorům nebyla, a tak nezbývalo, než si poradit sama. V tomto ohledu mají dnešní majitelé velkou výhodu. Cvičáky, specializující se pouze na retrievery, rostou jako houby po dešti a musim říct, že je o ně značný zájem.
Ale abych se vrátila zpět k původnímu tématu. Jelikož jsem si pořídila lovecké plemeno a nechtěla jsem mít doma pouze "gaučáka", brala jsem z počátku rozumy od zkušených myslivců-pejskařů. Měla jsem možnost se několikrát účastnit i společného nácviku s ohaři (v té době měli ohaři i retrieveři spoustu shodných disciplín včetně pověstného strašáka v podobě slídění). Mnohé jsem se přiučila a získala spoustu cenných rad, za které jsem dodnes vděčná, ale musím přiznat, že ne všechny výcvikové metody mě nadchly. Rozhodně jsem nebyla příznivcem tvrdého parforzu a drilu, což bylo alespoň podle mých zkušeností, v myslivecké kynologii naprosto běžné. Následkem takového výcviku bylo možné vidět ustrašené psy s ocasem staženým mezi nohama, jak se s obavami, co bude následovat, vrací ke svému pánovi. Navíc práce těchto psů často vypadala jak ve zpomaleném filmu. Proč asi?
ObrazekV poslední době se propaguje stále více nejrůznějších výcvikových metod, založených na perfektním vztahu pán-pes a využívajících přirozených reakcí (podmíněných reflexů) psa, podpořených zábavnou metodou výcviku. Na takovémto principu vytvořený tandem je radost se dívat a jejich souhra je mnohdy záviděníhodná. Výsledkem je s radostí a obrovským nasazením pracující pes.
Ráda si vždy přečtu o zkušenostech ostatních pejskařů a jejich metodách výcviku a je v celku jedno, o jaké plemeno a jaký druh výcviku se jedná. Mnohdy si člověk láme hlavu s tím, jak naučit psa to či ono a pak se dozví jednoduchou radu (fígl) a diví se, že na to nepřišel sám. Zkrátka víc hlav víc ví.
V poslední době se hodně mluví o výcvikové metodě pomocí klikru. Je to způsob, kdy se využívá okamžitá reakce pána na správně provedený cvik. V momentě, kdy pes bezchybně provede požadovaný úkon, kliknete a dáte odměnu. Je zde výhoda toho, že nedochází k prodlevě a pejsek si správné chování spojí s odměnou. V opačném případě, za nesplnění úkolu, nedostane nic. Ač s tímto způsobem výcviku nemám žádné zkušenosti, jeví se mi jako velice účinný a stojí za pozornost. Obrazek
Nedávno jsem zase při pročítání časopisu Pes přítel člověka narazila na článek Abeceda výcviku od Luďka Šilhavého. Přesto, že se tento výcvikář věnuje spíše služebním plemenům, se zájmem jsem si přečetla o jeho metodě výcviku poslušnosti, která je přinejmenším zajímavá a následně si prohlédla i webové stránky www.dogschoolk9.com. Zde jsou jak videa s ukázkami praktického výcviku, tak i spousta videoklipů s nahrávkami domácích mazlíků a jejich kousků. Chcete-li se dozvědět něco nového nebo se jen pobavit, tyto stránky stojí za shlédnutí.V článku byla použita fota z domácího archívu:
Abby -výcvik aportu /foto Horníčkovi/, Aimee na honu a Daisy při tréninku