Jdi na obsah Jdi na menu
 


O víkendu 11. - 12. 10. 2008 jsem se s Tracey zúčastnila Svatováclavského poháru, který se pořádal pod záštitou Retriever klubu a skládal se z klubových lesních a podzimních zkoušek. Obrazek
První den se konaly lesní zkoušky, jež byly pro Tracey premiérou a byla jsem moc zvědavá, jak si povede.
Dvanáct pejsků, kteří nastoupili, se rozlosovalo na dvě skupiny, z nichž jedna polovina šla na následování, barvy a klid na stanovišti a druhá skupina se odebrala plnit ostatní disciplíny.

My jsme s Tracey začínaly barvami, což je samo o sobě obávanou disciplínou a když se k tomu přidá ještě nervozita z dlouhého čekání, kterému se nedá vyhnout ani při sebelepší organizaci a zprávy o tom, že ve druhé skupině už vypadli tři psi, nebyly jsme v zrovna záviděníhodné situaci. K první disciplíně jsme se dostaly až kolem 14-té hodiny. Samozřejmě nezkušená Tracey, znuděná dlouhým čekáním, už byla jak na špendlíkách, takže jsem se při následování pěkně zapotila, ale nakonec obdržela známku 3. Za této situace jsem z trojky měla opravdu radost.Obrazek Po pobarvené stopě se pak vydala s nadšením, a přestože jich zatím moc nenachodila, vedla mě jako zkušená barvářka. V jednom místě trochu znejistěla, ale po krátkém ověřování se znovu nasadila a perfektně mě dovedla až ke kusu. Později jsem se od rozhodčích dozvěděla, že se v onom místě zdržovala prasata, ale fenka to zvládla na výbornou. Její práce byla v dané chvíli rozhodčími hodnocena jako nejlepší, kterou do té doby viděli, což mě velmi potěšilo. Na závěr jsme hromadně nastoupili k disciplíně chování na stanovišti, kde jsem si pro jistotu Tracey uvázala, takže byla opět hodnocena známkou 3. Po krátké přestávce a občerstvení nás čekalo slídění s dohledávkou, marking, vlečky s pernatou a srstnatou, vodění a odložení. Zde předvedla Tracey naprosto bezchybný výkon, který byl po zásluze ohodnocený samými čtyřkami a v konečném součtu nám přinesl 1.cenu a titul CACT!

Obrazek


Tohoto titulu si velice vážím i vzhledem k přísnému, ale spravedlivému posuzování všech rozhodčích i k náročnosti těchto zkoušek. Z dvanácti zúčastněných absolvovalo úspěšně lesní zkoušky osm pejsků.
Domů jsme dorazili pěkně utahaní ve 20:30 hodin a to nás čekal další náročný den.
V neděli se konaly podzimní klubové zkoušky, na které nastoupilo 11 psů. Dopředu jsme byli upozorněni na velice přísné posuzování, kde se nebudou tolerovat ani sebemenší chybičky. Rozhodčí opravdu dostáli svým slibům.
Já jsem si s Tracey vylosovala první skupinu, kde se zkoušelo slídění s dohledávkou, marking, vodění a aport kachny z hluboké vody. Ve druhé skupině se zatím dělaly vlečky s pernatou a srstnatou.
Terén pro slídění byl vybrán na perfektním místě a rovněž zásluhou zkušených rozhodčích a vůdců J. Hermannové a M. Šafaříka probíhaly všechny disciplíny přesně podle řádů.
Tracey předvedla moc pěkné slídění i dohledávku a obdržela známku 4. Za aport pak, po dvojím zvednutím hlavy od kusu a následném, byť už bezchybném přinesení a odevzdání, obdržela pomocnou známku 2. V zápětí si jí však napravila na markingu, kde dostala 4 za marking a 4 za přinášení. Rovněž z vodění obdržela 4.
Poslední disciplínou této části zkoušek byl aport kachny z hluboké vody, který byl bohužel pro Tracey osudným. Strmý vysoký břeh, proud unášející kachnu, nezkušenost i únava z předešlého dne, byly možná příčinou našeho neúspěchu, takže touto disciplínou pro nás zkoušky skončily. Samozřejmě mi to bylo moc líto i z toho důvodu, že byla horkým kandidátem na celkové vítězství dvoudenního klání Svatováclavského poháru /ve hře už jsme byli pouze tři a naše čudla na tom byla do té doby bodově nejlépe/ a do úspěšného zakončení nám chyběly poslední tři disciplíny. Přesto mám z jejího výkonu během obou dní moc dobrý pocit a myslím si, že jako nejmladší účastník tohoto maratonu, rozhodně ostudu neudělala a titul CACT je toho důkazem. Tento den z jedenácti psů úspěšně absolvovalo podzimní zkoušky pouhých pět!

Obrazek

Tracey a její první pracovní titul CACT

I přes náš neúspěch z druhého dne se mi zkoušky moc líbily. Rozhodčí byli přísní, ale spravedliví a o to více si pak všichni můžeme cenit dosažených výsledků. Obrovský dík za jejich uspořádání i bezchybnou přípravu, včetně výborného zázemí, patří manželům Machovým. Byla to jedna z akcí, na kterou budeme v dobrém vzpomínat.
.
Fota shora: Nástup na lesních zkouškách a Tracey po úspěšně absolvované barvě.